تبلیغات
ظفرآباد شیراز - چگونه چگ بنویسیم .
 
ظفرآباد شیراز
زنیرو بود مرد را راستی
یکشنبه 9 بهمن 1390 :: نویسنده : کاظم جعفری

یکی از مشکلات بزرگ در کشور ما موضوع چک است ، که با توجه به مقررات مربوط به چک و عدم آشنایی مردم به قانون چک موجب شده است که کلاهبردای و صدور چک بلامحل و سوء استفاده از چک زیاد شود.

چک مانند چاقوست که هم می شود از آن خوب استفاده کرد و هم بد. باید قبل از دادن دسته چک به یک فرد قوانین و فرهنگ استفاده از آن به او بطور کامل آموزش داد. خیلی ها به دلیل ناآگاهی و استفاده ناصحیح از چک به زندان افتاده و مشکلات جدی ای برایشان پیش آمده است. قابل توجه است که بسیاری از متهمان زندانها را افرادی تشکیل می دهد که به سبب ناآگاهی از قانون چک گرفتار شده اند.

مواردی که لازم است دارندگان چک وصاحبان حساب جاری رعایت کنند تا از دسته چک آنان سوء استفاده نشود؛

*۱-  هر گز چک را ندهید دیگری برایتان بنویسد هر چقدر هم آن فرد مورد اعتماد شما باشد این کار اشتباه است و دیر یا زود شما را به درسر می اندازد ( سری که درد نمی کند چرا دستمال می بندید ) اگر نوشتن چک شما توسط فرد مورد اعتماد شما غلط است پس اگر گذاشتید گیرنده چک با خط خودش چک را نوشت دیگر دستی دستی خودتان را توی دردسر انداختید ( نگید من صد دفعه کردم هیچی نشده مطمئن باشید یک روزی مشکل این کار گریبان شما را بدجوری خواهد گرفت ( از من گفتن بود - چون من تجربه تلخی داشتم -)
*۲- درقسمت «مبلغ چک» هم تومان رابنویسیدوهم ریال را، مثلا: دومیلیون تومان برابربا بیست میلیون ریال .

*۳- درقسمت «دروجه » سعی کنیدکه وجه رابه اسم شخص بنویسیدوتامی توانید از نوشتن کلمه حامل خودداری کنید.

*۴- بعدازآنکه اسم طرف رانوشتید، برای جلوگیری ازسوء استفاده احتمالی بنویسید که چک «بابت » چه چیزی صادرشده است ، مثلا « آقای علی محمدی بابت خرید یک دستگاه ماشین »

*۵- درداخل شکل مستطیل که بایدمبلغ به عدد نوشته شودسعی کنیدازسمت چپ باکمترین فاصله به حرف « ر» درکلمه « ریال » شروع به نوشتن کرده وپس ازنوشتن مبلغ درجلوی آن تاانتهای مستطیل خط تیره کشیده شود یعنی سعی کنید که طوری عدد را بنویسید که نشود یک عدد مثلا یک صفر ناقابل جلوش اضافه کرد )

*۶- پس از نوشتن عدد مورد نظربرای جلوگیری اززیادنمودن رقم،چسب نواری روی مبلغ چسبانیده شود.این موردی است که همه به هم می گویند اما این برچسب را می شود با بخار آب کتری به راحتی و بدون هیچگونه اثری از بین برد اما کار بهتر این است که زیر چک آن قسمتی که عدد را می نویسید یک کاربن را بصورتی که تصویر نوشته شما پشت چک بیفتد استفاده کنید ( امتحان کنید متوجه می شوید من چی میگم )

*۷- سعی کنیدمتن چک رابااعصابی آرام بنویسیدواز شتاب زدگی وعجله در نوشتن خودداری کنیدوتاآنجاکه ممکن است بدون قلم خوردگی باشد.

*۸- چنانچه بدون قلم خوردگی چک رانوشتیدوامضاء کردیددربالای شکل مستطیل که رقم رانوشتیداین کلمه را امضاء کنید؛× بدون خط خوردگی × ودوطرف آن راباعلامت ضربدر«×» ببندید و اگر چنانچه در هنگام نوشتن دچارقلم خوردگی شد ولواین که یک حرف یایک عدد باشد پشت چک قید کنید که: مبلغ فلان و تاریخ فلان صحیح است و قلم خوردگی از اینجانب می باشد این جمله رادر پشت چک در گوشه ای قید کنید و امضاءنموده و سپس زیرآن را خط بکشیید.

*۹- در انتخاب امضاء برای چک سعی کنید از امضاء ساده که قابل جعل باشد خودداری کنید وزیرامضاء نام و نام خانوادگی را به همراه تاریخ با خط خودقیدکنید.

*۱۰- پس از صدور چک ته چک رانیزکامل کنید و تاریخ چک و مبلغ چک و این که چک را به چه کسی دادید؛ حتما قید کنید.

*۱۱- از نمونه امضاء خود در قسمت تته چک و برگ چک خودداری کنید تا چنانچه مورد سرقت قرار گرفت جعل نمونه امضاء صورت نگیرد.

*۱۲- همیشه سعی کنید دسته چک را درجای امن قراردهید و ازقرار دادن آن در ماشین و یا کشوی میز کاری که فاقد قفل است و یاجیب پیراهن خودداری کنید.

*۱۳- چنانچه دسته چک یا یک برگ از وراق چک مفقود یا مورد سرقت قرار گرفت در اسرع وقت به بانک اطلاع دهید و طبق ماده ۱۴ قانون چک ظرف مدت یک هفته به دادسرا مراجعه نموده و ضمن طرح شکایت دستور قضائی را به بانک تحویل دهید. چنانچه دستورقضائی انجام نشود بانک مسئولیتی نخواهد داشت و می تواند وجه چک را پرداخت نموده و یا چک را برگشت بزند.

*۱۴-اگر در متن چک جفل و دستگاری صورت گیرد و یا مورد کلاهبرداری قرار گیرد و یا اختلاف حساب وجود داشته باشد مطابق دستور بند۱۳ عمل کنید.

*۱۵- چنانچه معامله و یا قراردادی باچک صورت گرفت شماره چک و مبلغ چک و تاریخ آن حتما در تن قرار دادقید شود.

*۱۶- از ضمانت باچک نسبت به افرادی که نمی شناسید یااحتمال عدم پرداخت اورا می دهید خودداری کنید.

*۱۷- باتوجه به مشکلات و تراکم کار در بانک و برای جلوگیری از برگشت خوردن چک سعی کنید مبلغ چک را یک روز قبل از موعد آن در بانگ نامین نمایید.

*۱۸- چنانچه در تامین وجه چک در موعد مقرر دچار مشکلی شدید حتمابادارنده چک هماهنگی کنید و به او اطلاع دهید و از او درخواست مهلت نمایید تابابرگشت خوردن چک و بد حسابی مواجه نشوید( همیشه زبان خوش به درد می خورد )

*۱۹- کسی که چک بلامحل صادرکندعلاوه براینکه دادگاه او را به مبلغ چک محکوم می کند به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد : پس با دست خود خودمان را گرفتار نکنیم.

*۲۰- چنانچه چکی را بابت ضمانت یا تخلیه ملکی به طرف مقابل دادید حتما از او رسید اخذ کنید.

*۲۱- اول متن چک رابنویسید و بعد امضاء کنید و از امضاء کردن چک بدون مبلغ و تاریخ جدا خودداری کنید.

23 - هنگام تحویل چک از بانک مطمئن باشید که تمام ورقهایش کامل است ( البته همیشه افرادی که داخل بانک کار می کنند مورد اعتماد و درستکار هستند اما من دو شعار دارم یکی اینکه شیطان همیشه هوشیار است و دوم اینکه کاری که ضرر ندارد شاید با منفعت همراه باشد یعنی تحویل چک و دیدن آنکه برگه های چک یک دسته چک کامل است شاید حدود دو یا سه دقیقه از شما وقت ببرد و هیچ عیبی هم ندارد )

24- چک سفید امضاء را به برادرتان هم ندهید .

25- از قوانین چک مطلع شوید و آگاهان چک بدهید و چک بگیرید .

26 - همیشه همان موقعه ای که می خواهید چک بدهید به فکر پاس کردنش باشید و نگویید خداخودش می رساند .

27 - این سفارش من به شما شاید نظام بانکی مملکت را به هم بریزد اما من می گویم سعی کنید چک ندهید و نقدی کار کنید ( بزرگترین اشتباه یک تاجر چک بازی است )

و آخرین سفارش سعی کنید نوشتن متن چک به صورت تایپی باشد می توانید از برنامه های صدور چک ( چک نگار ) استفاده کنید امکان جعل آن بسیار کمتر خواهد شد ) چون نوشته آن مانند خودکار نیست که راحت با یک پاکن خودکاری بشود پاکش کرد مخصوصا اگر نوشته شما سفید روی متن سیاه باشد که این کار را به راحتی چک نگار ( سامان چک ) انجام می دهد .


نوع مطلب : شورای حل اختلاف ظفرآباد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 25 دی 1391 02:43 ب.ظ
با تشکر از راهنمایی تون.
کاظم جعفریاز این که این مطلب برای شما مفید بود خوشحالم .منتظر بازدید های بعدی شما هستم.
یکشنبه 31 اردیبهشت 1391 02:13 ب.ظ
با سلام و احترام، از مقاله كاربردی و مهمتان سپاسگزارم متاسفانه این مطالب در جائی اموزش داده نمی شود حتی همین الان هم كلی گشتم تا گوگل وبلاگ شما را پیدا كرد. خیلی كمك كردید و خدا قوت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كد ماوس